
Glijmiddel kiezen: waterbasis, siliconenbasis of olie — wat past waarbij?
, by Verpakkingdeals.nl, 6 min reading time

, by Verpakkingdeals.nl, 6 min reading time
Waterbasis, siliconenbasis of olie: welk glijmiddel past bij latex condooms en welk bij siliconen speeltjes? Een feitelijke koopgids over materiaalkeuze, compatibiliteit, hygiëne en houdbaarheid, voor volwassenen.
Dit artikel is bedoeld voor volwassenen (18+). Het is een zakelijke koopgids over materiaalkeuze, compatibiliteit, hygiëne en veiligheid — geen medisch advies.
Glijmiddel lijkt een simpel product, maar het is het artikel waar in onze webshop de meeste vragen over binnenkomen. Bijna altijd gaan die vragen over hetzelfde: welk type past bij welk condoom, en welk type past bij welk speeltje. Wie hier de verkeerde keuze maakt, merkt dat soms pas als een speeltje dof of plakkerig is geworden, of als een condoom niet meer doet wat het hoort te doen. In deze gids zetten we de drie hoofdtypen op een rij, plus de praktische punten rond hygiëne en houdbaarheid.
Waterbasis is het meest verkochte en het meest veelzijdige type. De belangrijkste eigenschappen:
Voorbeelden uit ons assortiment waarbij op de verpakking of in de omschrijving waterbasis staat vermeld: Peep Pleasure Gel 100 ml (€ 7,95), Nyoy Natuurlijk Glijmiddel op waterbasis 100 ml (€ 4,00), Intiem Klassiek Glijmiddel 100 ml (€ 10,00), Lotus Flower Aqua Lubricant 150 ml (€ 4,15) en Power Escorts Glijmiddel 150 ml op waterbasis (€ 9,95). Wie liever een gecertificeerd natuurlijke variant heeft, kan kijken naar de Cobeco Vegan Natural Lube 100 ml (€ 9,95).
Siliconenbasis gedraagt zich anders. Het verdampt niet, dus het blijft veel langer glijden en je hoeft minder vaak bij te vullen. Het is ook waterafstotend, wat het geschikt maakt voor gebruik in bad of onder de douche.
Wil je siliconenglijmiddel toch met een speeltje gebruiken? Kies dan een speeltje van glas, roestvrij staal of ABS-kunststof, of gebruik er een condoom overheen. Of doe eerst de test die verderop staat beschreven.
Onder deze categorie vallen niet alleen producten die zichzelf "olie" noemen, maar ook bodylotion, vaseline, bodybutter, kokosolie en massageolie. Het veiligheidspunt is belangrijk genoeg om apart te noemen:
Oliën en vetten tasten latex aan. Een latex condoom dat in contact komt met olie of vet kan verzwakken, waardoor de bescherming tegen zwangerschap en soa's niet meer betrouwbaar is. Dat geldt ook voor kokosolie, hoe natuurlijk dat product verder ook is. Gebruik je een latex condoom, kies dan waterbasis of siliconenbasis — niets op olie- of vetbasis. Latexvrije condooms van polyisopreen of polyurethaan reageren anders; wat voor jouw doosje geldt, staat in de bijsluiter.
Er bestaan hybride glijmiddelen: overwegend water, met een klein percentage siliconen voor langere glijding. Ze zitten qua eigenschappen tussen beide types in. Omdat het siliconenaandeel per merk sterk verschilt, is er geen algemene regel over de combinatie met siliconen speeltjes. Wil je zeker zijn, doe dan de plektest: breng een druppel aan op een onopvallend plekje van het speeltje, laat het een paar minuten zitten, spoel af en voel of het oppervlak veranderd is. Voelt het plakkerig of zacht, gebruik het dan niet.
Massageolie is bedoeld voor de huid: het glijdt over een groot oppervlak, trekt langzaam in en verzorgt. Het is niet ontwikkeld voor intiem inwendig gebruik en het valt onder de olie- en vetbasis hierboven — dus niet combineren met latex condooms. Producten als Kokos Massageolie 250 ml (€ 14,95), Amandel Massageolie 250 ml (€ 14,95) en Eucalyptus Massageolie 250 ml (€ 14,95) zijn massageproducten en geen vervanging voor glijmiddel.
Wil je één product voor beide, kijk dan naar een gel die daar expliciet voor bedoeld is, zoals de 2-in-1 Massage & Glijmiddel op waterbasis 100 ml (€ 4,00). Controleer ook daar altijd de verpakking.
| Situatie | Waterbasis | Siliconenbasis | Olie / massageolie |
|---|---|---|---|
| Met latex condoom | Ja | Ja | Nee |
| Met siliconen speeltje | Ja | Nee (kan aantasten) | Controleer de handleiding van het speeltje |
| Met glas, staal of ABS speeltje | Ja | Ja | Controleer de handleiding van het speeltje |
| In bad of douche | Spoelt snel weg | Blijft langer zitten | Niet praktisch, vet in het bad |
| Lichaamsmassage | Kan, droogt sneller | Kan | Hiervoor bedoeld |
| Beddengoed makkelijk wassen | Ja | Minder makkelijk | Kan vetvlekken geven |
Korte beslisregel: weet je het niet zeker, kies waterbasis. Dat is de enige categorie die zowel met latex condooms als met siliconen speeltjes te combineren is.
Krijg je klachten, irritatie of een reactie na gebruik? Stop met het product en overleg met je huisarts of apotheek. Twijfel je of een bepaald product bij jouw situatie past, vraag het dan ook daar na — wij kunnen daar geen uitspraken over doen.
Veel condooms zijn al voorzien van een dun laagje glijmiddel, zoals de Durex Aardbei Condooms, 20 stuks (€ 12,95), die van latex zijn gemaakt. Extra glijmiddel mag, maar breng het aan de buitenkant aan en gebruik niet te veel binnenin, omdat het condoom dan makkelijker kan afglijden. Combineer een latex condoom nooit met olie of vet.
Controleer altijd de verpakking en de bijsluiter van zowel het glijmiddel als het condoom of speeltje. Samenstellingen verschillen per merk en per serie, en de fabrikant van jouw specifieke product weet het beter dan welke algemene gids dan ook — ook deze.
Wil je verder kijken? Bekijk onze collecties Glijmiddel, Erotische massage, Intieme hygiëne en Condooms. Kom je er niet uit of wil je weten welke basis een specifiek artikel heeft? Mail ons gerust op info@verpakkingdeals.nl — we kijken de verpakkingsgegevens voor je na.